piątek, 8 lutego 2019

tańcz, mądrze tańcz


Gdyby nie przeróbki zagranicznych programów telewizyjnych, chyba zupełnie zapomnielibyśmy, co to taniec. Zapytani odpowiadamy:

wirowanie
korowody
tango
walc
mach
mazur
polonez
kujawiak
krakowiak

Krakowiak wiadomo: dynamiczny taniec z metrum 2/4 i synkopowanym rytmem. Nazwa pochodzi z XVII wieku, gdy opisywała grupę tańców noszących lokalne nazwy typu mijany, czy dreptany. Mężczyźni zakładają do tego czerwoną rogatywkę z wstążkami i piórami. Innego stroju wymaga kujawiak, który z prostego tańca polegającego na obracaniu się par na obwodzie koła, zyskał charakter liryczny pełen romantycznych figur. Tańczony jest w tempie wolnym lub średnim, w takcie 3/4. Polonez – wiadomo, każdy tańczył na maturze. Walczyka - młoda para, jako pierwszy taniec na weselu pomyka. Potem może pojechać w podróż, żeby zobaczyć akrobatyczny taniec kijów i wiader w Anglii lub ekstatyczny taniec derwiszów w Anatolii...
Teoretycy próbują uchwycić naturę tańca i zdefiniować jego istotę. Jest fenomenem społecznym, powiązanym ze zbiorem wierzeń, przekonań i emocjami określonej grupy. Mądrzy naukowcy wyróżniają trzy główne formy ekspresji tanecznej: tańce towarzyskie, rytualne i sceniczne. Taniec derwiszów towarzyszący ceremonii sema należy do grupy tańców rytualnych i może być rozważany jako ekspresja tego, co mistyczne, pośród istot ziemskich.
Eksperci marketingu zaprzęgają zaś muzykę, rytm i choreografię do walki o wpływ. Wykorzystują dźwięki wokół nas, aby zaszczepić w nas pragnienia przedmiotów i idei. Ty też tak spróbuj! Naprawdę warto! Jeśli nie jesteś w stanie przekonać do swojego przekazu faktami – to go wyśpiewaj i wytańcz. Wyposażeni w muzykę i taniec możemy przenieść kampanię na pole walki, na którym rozum ma niewielką siłę rażenia, wygrywa zaś poczucie harmonii, synchronizacji i jedności. Na przykład 14 lutego część pań obżera się czekoladkami w kształcie serduszek i przymierza kochaśne stroje, a inne - tańczą układ "zerwij łańcuchy" w międzynarodowej akcji  One Billion Rising.
Bo taniec, to nie rozrywka nowa - przy tym pracuje mocno głowa. 

18 komentarzy:

  1. Dzisiejszy taniec to nie taniec skoki i kiwanie głową na dyskotece - dlatego tam nie chodzimy. Unikamy takich miejsc.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. prócz dyskotek i dancigów są też zajęcia zumby - uwielbiam - polecam

      Usuń
  2. nie wiedziałam, że jest coś takiego jak "One Billion Rising"

    OdpowiedzUsuń
  3. Masz rację, taniec jest znany już od zarania świata i można w nim odnaleźć grę układów.

    OdpowiedzUsuń
  4. Nie słyszałam o takiej akcji. Na czym ona polega?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Od 2013 roku 14 LUTEGO świat, w tym Polska tańczy i protestuje przeciwko przemocy wobec kobiet. 14 lutego - w Walentynki, bo w ten sposób łatwiej nagłośnić problem - chociaż, jak widać i ten dzień nie bardzo pomaga. Choreografia jest dość łatwa i można znaleźć na YT wpisując "BREAK THE CHAIN"
      W tym roku w kilku polskich miastach po ogłoszeniu żałoby narodowej zmieniono datę - np. w Lublinie na 20 lutego

      Usuń
  5. Przez taniec można wiele wyjaśnić, pokazać. Taniec wyraża nas samych.

    OdpowiedzUsuń
  6. W dzisiejszych czasach wszystko wykorzystuje się w marketingu :-))
    Taniec to nic w porównaniu do metod psychologicznych...

    OdpowiedzUsuń
  7. My z partnerem od kilku lat tańczymy tango, chodzimyy na milongi, maratony lub po prostu tańczymy w domu. Zmieniło nasze życie :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Nie miała pojęcia o istnieniu czegoś takiego :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. jak to miło być od czasu do czasu pierwszą przynoszącą nowe wieści :)
      https://youtu.be/fL5N8rSy4CU

      Usuń
  9. Każdy tańczy jak może troszkę lepiej A trochę gorzej hi

    OdpowiedzUsuń
  10. Tańcem można wyrazić swoje emocje. Taniec relaksuje i poprawia humor! Bardzo ciekawa akcja

    OdpowiedzUsuń
  11. Jak byłam nastolatką tańczyłam taniec towarzyski-to były czasy...

    OdpowiedzUsuń
  12. to prawda sporo tych programów mamy obecnie

    OdpowiedzUsuń