czwartek, 12 czerwca 2014

lajki i komenty

Fejsowa znajoma napisała: "Taka jestem mądra i waleczna, a lajków i komentów przy postach nie dajecie - to żegnam". Oj! Tośmy się zasmucili i zacytowali homo unius libri: "Mądremu biada". Chociaż... o co innego chyba poszło.


sodoma i gomora
onomastyka
eponim
Gaget & Gauthier

Harpagon
Dulska
Coca-cola
Adidas
Colt
Wielu ludzi uważa, że bycie lepszym, ma większą wartość niż bycie pierwszym. Ha! Jak się nazywał pierwszy człowiek, który samotnie dokonał lotu nad Atlantykiem? Lindberg! A ten drugi? Który był lepszy w pilotażu i logistyce? A trzeci transatlantycki lotnik? I tu zaskoczenie: trzeci był jeszcze bardziej pierwszy. To była Amelia Earhart! A i tak udało jej się dlatego, że miała za plecami utalentowanego mężczyznę i zamożną kobietę. Ale kto by tam ich teraz pamiętał... Cóż z tego, że może i byli lepsi, skoro nie byli pierwsi? A ludzie lubią to, co już znają i trzymają się tego, jakby to było ich własnością. Nawet gdy się pozna kogoś lepszego niż żona, to zamiana nie kalkuluje się, bo adwokaci drodzy, dom trudno podzielić, a alimenty na dzieci wynoszą więcej niż kieszonkowe. Trwa się więc przy tej pierwszej.
W Internecie to samo - sieć to nowe "zwierciadło chodzące po gościńcu". Starsze państwo, co w końcu dołączyło do portali społecznościowych, nauczyło się od gimbusów słowa "ogarniać", ale nie ogrania struktury sieci. Starzy ludzie czują się lepsi, ale nie dościgną Ojców Założycieli sieciowych klik i koterii.  Tomek T. zagarniał gimbazę wulgaryzmami, a teraz jako szczęśliwy posiadacz armii fanów - może pouczać, że raczej nie powinno się kląć.
Trochę to przypomina dział onomastyki zajmujący się eponimami. Nikt już nie pamięta biblijnych miast, wszyscy wiedzą, że sodoma i gomora to siedlisko występku i rozpusty. Nawet nie zastanawiam się, czy Cham i Nestor byli również opisani w starym Testamencie. Kto tam by pamiętał firmę Gaget, Gauthier & Cie, która zbudowała konstrukcję Statui Wolności? Ale każdy z nas ma jakiś gadżet. I chciałoby się rower wozić dżipem, nosić kolty i adidasy, jeść sandwicze i popijać kolą. A każdy z tych gadżetów był kiedyś jedyną i niepowtarzalną marką, która zawłaszczyła umysły. Teraz każdy terenowy samochód to jeep, a jednoślad przejął nazwę eleganckiej limuzyny.
Taka to niesprawiedliwa popularność. Trzeba być pierwszym, żeby zagarnąć lajki i komenty. Słodki kociak z rozkoszną suczką w tle nie pomogą. Wredna suka i ostra kotka - też nie. Bo to już było. Powtarzanie dobre jest w szkole.
eREpetitio est mater studiorum - jak to mówią:)
a nawet: http://erepetitio.com/pl