piątek, 23 maja 2014

piernik z muszką

Dużo się mówi o orientacjach seksualnych... Jeden polityk ujawnił, że też miał kiedyś jakąś orientację seksualną, chociaż teraz nie bardzo pamięta jaką. Inny weteran politycznej sceny, najwyraźniej zapomniał wziąć brom i bredził, że brutalne gwałty są błogosławione.

brom
błękit
bęcwał
lowelas
liczykrupa
oczajdusza
szubrawiec
dyrdymały

fanfaronada
szatańskie 6.
seks

Cóż za bęcwał - można by zbyć takie dyrdymały. Ale nie. O d#pie Maryny każdy może pierniczyć, bo każdy, nawet podstarzały lowelas z muszką, miał kiedyś jakąś orientację seksualną. O europarlamencie trzeba by coś wiedzieć, żeby mówić. Ale nie. Nic tam nie ma podniecającego. Żeby chociaż liczba szatańska z samych szóstek - to nie: jest 766 posłów; żeby z Polski okrągłe pół setki - nie: 51. Ładniejszą liczbę ma  Komitet Regionów - 222 przedstawicieli, ale co oni tam robią - trudno powiedzieć. Łatwiej narzekać, że oni tam tylko dla kasy poszli, jak jakieś dewizówki z przedpoprzedniego systemu.
I kiedy słucham tych kandydatów wyzywających się nawzajem od liczykrup, oczajduszów, szubrawców i innych fanfaronów - to czuję, jak chwieje się moje obywatelskie poczucie obowiązku korzystania z prawa wyboru. Staram się  też ignorować fanfaronadę pociesznych plakatów wyborczych. W moim mieście wszystkie wyszły chyba spod jednej sztancy grafika, który najwyraźniej wyczytał pochwałę niebieskiego w jakiejś psychologii koloru. W prawach marketingu znalazł zaś uwagę, że wzrok przyciąga element umieszczony z lewej strony. Na każdym bilbordzie zrobił więc niebieski mazaj i komputerowo odmłodzona twarz.
W telewizji zaś moją uwagę zwróciło kilku panów z czerwonym makiem wpiętym w klapę dla uczczenia dnia weterana. Ouć! Cóż za intrygujący znak globalizacji i miksowania kultury! Dzień Weteranów (Dzień Pamięci/Remembrance Day) obchodzony jest 11 listopada w krajach anglosaskich oraz w Kandzie i Belgii na cześć żołnierzy poległych w wojnach. Symbolem obchodów jest czerwony mak. Natomiast w USA ostatni poniedziałek maja jest tradycyjnie obchodzony  jako Memorial Day, dla uczczenia żołnierzy amerykańskich poległych na różnych frontach, w różnych zakątkach świata. A u nas: czerwone maki jak w Anglii, ale świętujemy w maju, jak w USA.
Co ciekawe - nikt nie nawet się nie zająknie, że bezmyślnie kopiujemy Zachód, że komercjalizujemy idee, że mamy swojskie święto wojska polskiego... Pewnie dlatego, że nikomu nie chciało się poznać doktryn generała von Clausewitza, ani "Sztuki wojny" Sun Tzu. Romanse - to czyta się łatwiej, ba! romansować można bez czytania - toteż dzień zakochanych poprzedza doroczna kampania marketingowa z motywem nagannego kopiowania Zachodu. Wszak każdy życiowy weteran ma coś do powiedzenia o zakochaniu i seksie. Nawet jeśli zna to tylko ze słyszenia.
ps.
Niebieski jest kolorem lubianym i bardzo szeroko stosowanym na stronach internetowych.
Podstawowe skojarzenia z niebieskim to woda i niebo – jest to chłodny kolor, wyraża spokój, harmonię i opanowanie. Niebieski to zaufanie, wierność, lojalność, pewność i bezpieczeństwo. Może również oznaczać szlachetność, patriotyzm, inteligencję. Kojarzony również z nowoczesnymi technologiami.