środa, 28 sierpnia 2013

determinizm geograficznyśmierć
zwłoki
trup
agonia
konanie

  umieranie
pogrzeb
żałoba

Mam kolegę, który jeździ po Polsce z wykładami. Tak, tak - wiele, zadziwiająco wiele osób może się pochwalić znajomością z profesorami pociągowymi. Jak to mówią: w każdym powiecie po uniwersytecie - to i niebelwederskich profesorów zatrzęsienie. Ale mój znajomy profesorem nie jest i nie objeżdża uczelni tego i owego.

Jeździ gdzie go zaproszą i gdzie chcą go słuchać. A chętnych - jak na lekarstwo. Może dlatego, że znajomy jest lekarzem. A może dlatego, że jest jednym z nielicznych oferujących wykłady o śmierci. I używa słów niewypowiadanych, takich jak trup, zwłoki, agonia etc. A w czasach kultu młodości i żywotności mówi się: odszedł wielki dramaturg, ostatnie pożegnanie za miesiąc.
W naszych czasach nie mówiło się i raczej nie będzie się mówić o dokumencie autorstwa Charliego Russella „Terry Pratchett: Choosing to die”. Widzieliście to? Pewno nie. Nawet ja nie lubię na to patrzeć, chociaż kocham Pratchetta i przeczytałam chyba wszystkie z jego 40 książek, a Świat Dysku jest moim światem. Zawsze bawią mnie takie cytaty, jak ten: Śmierć znalazł Zarazę w hospicjum w Llamedos. Zaraza lubił szpitale. Zawsze miał w nich coś do roboty. W tej chwili próbował usunąć znad pękniętej umywalki tabliczkę "Umyj ręce!" .

A propos' szpitali. Mam jeszcze jednego kolegę-lekarza, który jeździ po Polsce z wykładami, których nikt nie chce słuchać. A nawet nie zaczyna swoich wykładów od śmierci. Podstępnie wabi publikę interesującymi (sic!) statystykami NFZ. A potem zadręcza słuchacza zestawieniem, wygenerowanym z oficjalnych zapisków ministerstwa zdrowia. Przekonuje, że publiczne pieniądze na ochronę zdrowia są marnotrawione, czego dowodzić ma fakt, że w niektórych województwach na leczenie tych samych dolegliwości przeznacza się o 200% więcej czasu hospitalizacji niż w innych. Te same choroby w niektórych województwach mają śmiertelność o 1000% wyższą niż w innych.
Tu Bogu dziękujemy, że mieszkamy w lubelskiem, w którym śmiertelność po zabiegach klatki piersiowej wynosi 1,94%, a w innym – 10,96%.Ot, taki specyficzny aspekt determinizmu geograficznego.