piątek, 4 sierpnia 2023

Polszczyzna i Kraina Oz

Jak pieniądz słabszy wypiera pieniądz lepszy, tak słowa słabsze wypierają lepsze, a przynajmniej dosadniejsze. I tak w polszczyźnie coraz więcej słów kończy OZA
psychoza
betonoza
tujoza
punktoza
mamytoza
miłoza
przerywoza

Jakiś pracownik mediów rzuca to w przestrzeń, kolejny powtarza, po nim jeszcze jeden i leci.  Ludzie powtarzają, bo się wydają sobie oryginalni i zabawni, gdy umieją w ... (gotowanie np) mają to! przerywają milczenie. Już nie mówi się na pożegnanie „do widzenia”, ale miłego dnia, nie umieją gotować i nie informują, tylko przerywają milczenie. Technologia i tani dostęp do Internetu narzuciły sposób myślenia i mówienia.

Kicz wypiera sztukę wysoką od zawsze. Gustave Courbet i jego "Sarny w lesie" najpierw  były powielane w tysiącach oleodrukow - teraz króluje jeleń na rykowisku i nikt nie pamięta Courbeta. Rękodzieło upada pod naporem przemysłowej wytanianki. Podobnie w nauce – ważne są punkty za publikacje, naukowcy muszą publikować lub ginąć. Zatem w nauce w górę idą  predatory journals. Giną też „ludzie pióra” – sztuczna inteligencja napisze szybciej i taniej. Można się tylko pocieszać, że w górę pójdzie wycena pracy prompterów.

Można też pocieszać się, cytując węglarza Tłoczyński, który zanim spadł "Miś" mówił: Tradycja naszych dziejów jest warownym murem, to jest właśnie kolęda, świąteczna wieczerza... To jest ludu śpiewanie, to jest ojców mowa, to jest nasza historia, której się nie zmieni. A to co dookoła powstaje, od nowa, to jest nasza codzienność, w której my żyjemy.
* * *
Polszczyzna  - łatwizna, napisał Zbigniew Dmitroca

2 komentarze:

  1. Ja mam wrażenie, że nas język bardzo się zmienia. Mało używamy pieknych słów, albo zastępujemy je nowymi

    OdpowiedzUsuń
  2. Język się zmienia, ciągle pojawiają się nowe słowa, które zadomawiają się w nim na dobre. :)

    OdpowiedzUsuń