wtorek, 12 września 2017

a my będziemy wyspą

Myślisz że tracisz czas, gdy nie działasz szybko? A wiesz, co robić z czasem, który zyskasz? Możesz go zabić? Które pokolenie jest Twoje?

Pryszczatych
Pokolenie '56
Nowa Fala
Nowa Prywatność
Pokolenie bruLionu
Kaskaderzy
Baby Boomer
Mileniasi

Baby Boomers z amerykańskich fabryk to osoby urodzone między rokiem 1945 a
1964. W polskiej literaturze to pokolenia pryszczatych; '56; Nowa Fala; Nowa Prywatność... Doświadczenia, postawy, zachowania i społeczeństwa po obu stronach oceanu były zupełnie inne. Jednak podobna była wiara w możliwości gospodarki kraju i potencjał własnego życia. Napięcia Zimnej Wojny i zagrożenie nuklearne prowadziły do niepewności w całym pokoleniu. Cenną wartością było bezpieczeństwo, komfort i przyjazne środowisko.
I gdy wydawało się, że świat staje się miłą, globalną wioską – objawiła się Generacja X nazywana utraconym pokoleniem. To były dzieci rozwodników i przedszkoli, legitymujące się jako grupa demograficzna, prawdopodobnie najlepszym wykształceniem oraz niewielkim zaangażowaniem społecznym. Urodzeni pod koniec lat '70, nazywani Generacją Y tworzą społeczność jeszcze bardziej zatomizowaną, dorastali wspomagani przez szybki rozwój kanałów telewizji kablowej, radio satelitarne, Internet, e-ziny itp. Wielu wychowanych było w rodzinach o wysokich dochodach lub samotnych rodziców. Są odporni na tradycyjny marketing, nie przywiązują się do produktów i idei, a ich znakiem jest „no logo”.
Pokolenie  mileniasów zamyka  Generacja Z. Niewiele o nich wiadomo, bo dorosłość osiągną do 2020 r. Dobrze jednak widać środowisko w jakim dorastają – Internet. Nie pamiętają czasów sprzed sieci WWW, czy wejścia Polski do Unii Europejskiej. Nie pamiętają porozumień związków zawodowych ani solidarności walczącej z komuną. Nie rozróżniają paryskich komunardów i hipisów z komun. I to właśnie im, pokolenia powojennych wyżów demograficznych powierzają swoją przyszłość, a właściwie zachówek. Gdy globalna wioska na wydłużenie życia odpowiada wydłużeniem aktywności zawodowej – my odrywamy się od rzeczywistości. Będziemy wyspą, gdzie czas spędzany w szkole i na emeryturze będzie prawie dwa razy dłuższy, niż spędzany w pracy.

Będziemy wyspą tajemnic – prawie jak u Scorsese.

5 komentarzy:

  1. Cóż, to kiedy przyszło nam żyć zdeterminowała nasza data urodzenia. Są tacy, którzy potrafią się dobrze ułożyć w życiu bez względu na Zimną Wojnę, czy też późniejszą historię. Ważne jest tu i teraz! Kto by się przejmował analizowaniem...Od myślenia głowa boli! Nawet siły sprawcze tylko mówią o glogalnych zagrożeniach...Szkopuł w tym, czy nowe pokolenie poradzi sobie w chwilach zagrożenia!?Tego nie wiemy...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiemy jaki mamy wzrost dopóki wstać nie trzeba, lecz kiedy przyjdzie taki czas - sięgniemy głową nieba 🙋🏻‍♀️

      Usuń
  2. Teraz świat i technologia tak bardzo pędzą do przodu, że trudno nadążyć - i między tymi dawnymi pokoleniami a obecną dorastającą młodzieżą jest olbrzymia przepaść, chyba pod każdym możliwym względem.

    OdpowiedzUsuń
  3. chociaż między słuchającymi Fogga a ... 🙃 słuchającymi Czerwono-Czarnych tez była przepaść

    OdpowiedzUsuń
  4. Nie sądzę, żebyśmy na emeryturze mieli spędzić więcej czasu niż w pracy. Z prostego powodu - nie będzie nas stać na emeryturę przy polskim systemie emerytalnym i pracować będziemy do śmierci.

    OdpowiedzUsuń