środa, 11 sierpnia 2021

sierpniowe rocznice

Powstanie Warszawskie fetowane jest głośno, jak żadne inne. A tyle było wcześniej buntów chłopskich

Rebelia na Podkarpaciu
Rebelie na Podhalu
Rzeź Galicyjska
Powstanie Chochołowskie
Strajk Rolny 1919
Strajk Rolny 1922
Strajk Rolny 1937

15 sierpnia 1937 r. w całej Polsce odbyły się wiece z okazji obchodów Święta Czynu Chłopskiego (udziału chłopów w wojnie polsko-bolszewickiej). Proklamowano na nich 10-dniowy powszechny strajk chłopski. W akcji wzięło udział kilka milionów chłopów, przyłączyli się robotnicy folwarczni z drobnych zakładów przetwórstwa i budowlanych. Było to wydarzenie wyjątkowe w nowożytnych dziejach Polski i Europy. Po nasileniu się akcji władze przystąpiły do rozprawy ze strajkującymi chłopami: zabito 44 chłopów, 5 tysięcy aresztowano, 617 uwięziono. Uczyli o tym w szkole?
Czy uczyli w szkole, że polska szlachta uciskała chłopów, a pod zaborami, prędzej czy później, ale w końcu pańszczyznę zniesiono? Czy to znaczy, że utrata niepodległości była dla chłopstwa wybawieniem? Nikt tego nie opisał. W polskiej sztuce sporo miejsca zajmuje natomiast powstanie styczniowe 1863 r.  Wystarczy przypomnieć Artura Grottgera: Pożegnanie powstańca i Powitanie powstańca. Dla Konopnickiej powstanie było równie ważne jak dla Orzeszkowej. Jej nowele i „obrazki” literackie podkreślają straceńczą odwagę powstańców. O chłopskim buncie z 1861 roku literatura milczy. Mimo że chłopi nie umieli czytać i pisać, aby zwoływać się odezwami - liczba strajkujących sięgnęła około dwustu tysięcy. Elity odmówiły ludowi pomocy, ale dwa lata później były zdumione, że chłopi walczący o zniesienie pańszczyzny nie walczą o idee narodowe. 
Ostatnio pojawiło się wiele publikacji o pańszczyźnie, wiele też się mówi o pańszczyźnianej mentalności „suwerena”. Ten rzekomo gorszy sort to niby ludzie cyniczni i skłoni do serwilizmu. Takie opinie są słabą strategią pozyskiwania zwolenników. Bo kimże są te dzisiejsze elity? Kim jest naród fetujący zburzenie stolicy na początku sierpnia? Co świętują siły zbrojne w połowie sierpnia?

10 komentarzy:

  1. Wszedzie sa niedomówienia i w szkolach ucza czasem klamstw,wiwc nie dziwne,ze w sierpniu zawsze pojawiq siw tyle historycznych pytqn

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dobrze, że tylko czasem

      Usuń
    2. Na pewno dobrze, że tylko czasem, a nie wciąż, jednak i tak nie powinny mieć miejsca.

      Usuń
  2. Na pewno podręczniki do historii nie wyczerpują w pełni tematów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. tematyka podręcznika zwykle zależy od autora i jego szefa

      Usuń
  3. Obchodzenie rocznicy wybuchu Powstania nie jest swietowaniem zburzenia stolicy, ale raczej pamiatka zrywu mlodych ludzi pragnacych wyzwolic swoje miasto.

    OdpowiedzUsuń
  4. W szkolnych podręcznikach niestety wiele wydarzeń nie doczekało się swiatła dziennego

    OdpowiedzUsuń
  5. Wiele z tych wydarzeń nie ma w podręcznikach, albo jest o tym tylko mała wzmianka, którą szybko dzieciaki zapominają

    OdpowiedzUsuń